Åre del.3

Hej!

Det tar aldrig slut på vår Åre resa…Man kan tro att vi var uppe i Åre en hel vecka fast det var bara en övernattning men vi hann med mycket. Första dagen så redovisade eleverna men vi hann inte med Albin och Johanna så nu stod det på tur. De hade valt helt olika saker att redovisa om…

IMG_1206 IMG_1207 IMG_1210

Albin berättade om Åres första nattklubb ”Bygget”. Som ni ser på bilderna så var det god stämning bland eleverna och tyvärr hann vi inte med att åka upp på Skutan med Kabinbanan, men det får bli nästa gång. På vägen hem så stannade vi till precis utanför Åre och där framför Åre Choklad höll Johanna sin redovisning, sen vart det provsmakning och om ni har tur föräldrar så kommer det en överraskning till mors eller farsdag…

IMG_1213

Resan tog inte slut där utan vi hann med Rista fallet mer känt som ”Ronja Rövardotter fallet”

IMG_1218 IMG_1223 IMG_1220

Tills nästa gång, ha det gött and let it Snow / Mattias, Ulf & Helene