Hej Allihop!

Nu var det ett tag sedan vi skrev men den som väntar på nått gott…

08.30 bar det av norrut emot den anrika skidorten Åre. Årskurs 3 hade förberett sig för att hålla små redovisningar på valda platser. Väl framme i Åre checkade vi in på www.gasthuset.se och la upp planen för eftermiddagens redovisningar.IMG_1162

 

Åre Fjällgård, Åre Bergbana och Åre Skutan vart de första målen för vår rundvandring. Timmy började berätta om Fjällgården och Hampus och Fredrik tog över och berättade om Åre Bergbana som har sin bergstation precis vid Fjällgården.

IMG_1166 IMG_1172 IMG_1170

Som ni ser på bilderna så visade sig Åre från sin bästa sida och jag tror att Martin och Challe hade den grymmaste platsen att redovisa på när de berättade om Åre skutan. Vi lämnade berget och begav oss ner till Åre by där Misja och Emma redovisade om Åres gamla kyrka och Åre bageri.

IMG_1177 FullSizeRender 6 IMG_1184

Kvällen avslutades på Broken i en orgie av mat och skratt. Mätta och belåtna tog vi oss hem och laddade upp batterierna inför morgon dagens studiebesök på Åre Skidfabrik.

Mvh / Mattias
IMG_1186