Livet i Kaprun

 

 

 

Hej på er!

Nu kan vi väl säga att vi landat i Österrike. Det mesta börjar falla på plats och praktiserandet flyter på. Det har varit karneval. Fråga inte vad det är men det innebär att man klär ut sig och har ännu roligare än annars. Grabbarna och tjejerna har fått bra uppgifter. Killarna har ansvar över de engelska skolbarnen som är här på skidskola. Till sin hjälp har de tre holländska skidlärare. Tjejerna har åkt med flera olika elever och redan hunnit med att vara i tre olika områden.

Rasmus på väg med sin grupp i bygelliften för första gången. ”T-bar” är ett bra uttryck att känna till då. Det och många andra uttryck har kommit väl till pass.

Sophie and her crew. De har sin egen hälsning. Jag hade tur och fick lära mig den.

Är det karneval så är det. Här glittrar de i både ögon och hår.

Avslutar här för den här gången. På lördag åker vi tillsammans allihop och hoppas på lite bra väder och bilder.